Wycieczka do Warszawy zorganizowa z okazji obchodów Roku Janusza Korczaka

25 września 2012 r. uczniowie z klas: 1a, 1c, 2b, 2e, 2f, 3a, 3d i 3e uczestniczyli w wycieczce do Warszawy zorganizowanej z okazji obchodów Roku Janusza Korczaka. Młodzież miała okazję zapoznać się z historią getta warszawskiego oraz obejrzeć fragmenty jego muru znajdujące się w podwórku przy ulicy Złotej 62 i  Siennej 55.

Uczniowie zwiedzili również cmentarz żydowski, który jest drugim. co do wielkości w Polsce (po nowym cmentarzu w Łodzi) i jednym.z największych na świecie, a nagrobki (macewy) stanowią jedne z najcenniejszych zabytków małej architektury Warszawy i Polski. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 33,3 ha, znajduje się na nim około 200 tysięcy nagrobków, wśród nich grób rodziców Janusza Korczaka oraz Marka Edelmana – jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim.

Na cmentarzu postawionych jest kilka pomników, upamiętniających głównie pomordowanych w czasie II wojny światowej, m.in. Pomnik Janusza Korczaka – upamiętniający osobę Janusza Korczaka oraz dzieci, wychowanków jego domu dziecka. Pomnik pełni rolę jego symbolicznego grobu (Korczak zginął w obozie zagłady w Treblince).

Pomnik Pamięci Dzieci – Ofiar Holokaustu – kształtem nawiązujący do wysokiego muru getta z drutem kolczastym, a w jego dolnej części znajdują się gruzy getta, na których powierzchni wkomponowano zdjęcia żydowskich dzieci, które zginęły w latach II wojny światowej.

Na zakończenie młodzież zwiedziła Centrum Nauki Kopernik.

Opiekunowie: Jolanta Hardej, Elżbieta Kołtuniak, Katarzyna Manuszewska, Małgorzata Olczak

Skip to content