Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Po II wojnie światowej Polska nie odzyskała pełnej niepodległości. Naszym krajem rządzili komuniści brutalnie rozprawiający się ze swoimi przeciwnikami czyli polskimi patriotami, byłymi żołnierzami Armii Krajowej. Ludzie sprzeciwiający się komunistom byli wtrącani do więzień, wywożeni do sowieckich łagrów, często skrytobójczo mordowani w katowniach UB. Wielu Polaków uciekało do lasów by podjąć na nowo walkę partyzancką z nowymi okupantami. Nazywano ich „Żołnierzami Wyklętymi”.

Dnia 3 lutego 2011roku sejm RP ustanowił dzień 1 marca świętem państwowym – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na pamiątkę tego wydarzenia 1 marca 2023r. odbyła się uroczystość w naszym mieście. W obchodach wziął udział Poczet sztandarowy naszej szkoły pod kierunkiem p. Jolanty Hardej oraz p. Tatiany Jastrzębskiej. Uczestniczyli we mszy świętej w Kościele Garnizonowym p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 8a: Zofia Bryńczak, Nadia Brzost, Weronika Hawryluk, Pola Rzeźnik, Oliwier Jastrzębski, Dominik Osipowicz

tekst: Dorota Kondraciuk, zdjęcia: Tatiana Jastrzębska

Skip to content