Wielkanocne eksperymenty z jajem

Jajko od wieków symbolizuje odrodzenie, płodność i życie, co sprawia, że jest istotnym symbolem Świąt Wielkanocnych. Z jaj wykonujemy pisanki, kraszanki, dodajemy do ciast.
Zainspirowani zbliżającą się Wielkanocą uczniowie z kl. 1c podjęli wyzwanie obserwacji jaj w różnych warunkach. Badali czy świeże jajo potrafi pływać. Sprawdzili, że owszem, będzie dryfować, ale w bardzo słonej wodzie. Dowiedzieli się jak odróżnić jajo surowe od gotowanego. Jeśli dorośli będą mieli kłopot dzieci pomogą. Okazało się, że żółtko rozbitego jaja można „ złapać” do butelki. Trzeba jednak wykazać się sprytem i zręcznością oraz odrobiną wiedzy z fizyki. Dzieciom udało się także sprawić, by ugotowane jajko by wpadło do butelki, której otwór był znacznie mniejszy od średnicy jaja. Trzeba znać pewną tajemnicę: butelka uprzednio została ogrzana i wewnątrz wytworzyło się podciśnienie, w wyniku którego butelka zadziałała jak strzykawka i wessała jajo do środka.
Takie niecodzienne lekcje rozbudzają zainteresowania, dostarczają nie tylko nowej wiedzy, ale uczą dokonywania obserwacji oraz stanowią dobrą zabawę.

Tekstu i zdjęcia: Joanna Mendza