Bądź Kumplem, nie dokuczaj!

Taki tytuł miały zajęcia, które odbyły się  w klasie 1b, mające na celu promowanie pozytywnych relacji oraz przeciwdziałanie przemocy i agresji, zwłaszcza werbalnej. Słowa mają wielką moc. Mogą kogoś uskrzydlić, wzmacniać poczucie wartości i motywację. Kiedy są  pełne złośliwości, zawierają krytykę mogą być bardzo destrukcyjne. Takie właśnie jest dokuczanie, sprawia ból i wyrządza krzywdę.

Na początku dzieci uczestniczyły w zabawie, której celem była integracja grupy, wzmocnienie poczucia przynależności do  wspólnoty klasowej. Następnie zostały zaprezentowane krótkie wypowiedzi znanych sportowców: Roberta Lewandowskiego, Wojciecha Szczęsnego, którzy przybliżyli zjawisko dokuczania. Kolejnym etapem  było losowanie pytań, dzięki którym uczniowie mogli zrozumieć jak przykre są konsekwencje plotkowania, odtrącania, wyśmiewania, przezywania czy ignorowania. Dzieci dowiedziały się, że należy sprzeciwiać się dokuczaniu, a jeśli się powtarza szukać wsparcia i pomocy dorosłych.

Następnym krokiem były próby redagowania Kodeksu kumpla, czyli  burza mózgów na temat zachowań, słów, które dają wsparcie, są pełne empatii. Warto mieć wokół siebie przyjaciół, budować środowisko, które jest bezpieczne i życzliwe dla wszystkich.

Tekst : Joanna Mendza

Zdjęcia: Justyna Mościcka