Szkolny Dzień Profilaktyki

„Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego

najcenniejszą własnością i powinien uczyć się,

jak sam może leczyć swoje choroby.”

Hipokrates (460-377 p.n.e.) – wybitny prekursor współczesnej medycyny

24 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Profilaktyki. Uroczystość była podsumowaniem trzech projektów: Interdyscyplinarnego Projektu Zdrowie, Projektu Trzymaj Formę oraz Projektu Bieg po zdrowie. W przygotowaniach do ich realizacji brały udział wszystkie klasy naszej szkoły.

Tegoroczny Szkolny Dzień Profilaktyki został objęty honorowym patronatem przez Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, który również ufundował nagrody dla wyróżnionych uczniów.

Jak powiedziała w swoim przemówieniu Dyrektor Szkoły Pani Magdalena Olszewska – Silna:

„Dzisiaj, w Szkolnym Dniu Profilaktyki, zebraliśmy się razem, aby podkreślić wagę zdrowego stylu życia, świadomości zagrożeń oraz umiejętności radzenia sobie z nimi. To niezwykle istotne, abyśmy wspólnie, jako społeczność szkolna, dbali o nasze zdrowie i bezpieczeństwo na co dzień.

Dzisiejszy dzień jest okazją do refleksji nad różnymi aspektami naszego życia, które mogą wpłynąć na nasze dobre samopoczucie i rozwój. W naszej szkole stawiamy na profilaktykę jako fundament naszej działalności, ponieważ wiemy, że zdrowie psychiczne i fizyczne jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu nie tylko w nauce, ale także w życiu.”

Poszczególnym klasom zostały przydzielone obszary tematyczne:

Klasy pierwsze – Warzywa i owoce

Klasy drugie – Ruch to zdrowie

Klasy trzecie – Higiena ciała, odzieży i ducha

Klasy czwarte – Na czym polega prawidłowe odżywianie się

Klasy piąte – Zdrowy styl życia

Klasy szóste – Skutki picia alkoholu, energetyków i palenia papierosów

Klasy siódme – Uzależnienia od korzystania z urządzeń elektronicznych

Klasa ósma – Choroby cywilizacyjne – przyczyny i skutki

Uczniowie w ramach projektu pisali przemówienia, wiersze, przygotowywali piosenki i scenki teatralne, tworzyli prezentacje multimedialne, wykonywali plakaty, prace plastyczne oraz infografiki na temat zdrowego stylu życia, przygotowywali przepisy za zdrowe przekąski – a wszystko po to, aby zachęcić dzieci i młodzież do zdrowego stylu życia i dbania o własne zdrowie. Odbył się też konkurs on-line „Zdrowy styl życia” na platformie TEST PORTAL.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście i eksperci:

1. Pan Tomasz Araszkiewicz Członek Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

2. Pani Joanna Like Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach.

3. Pani Jolanta Zdunek Naczelna Pielęgniarka Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach

4. Pani Małgorzata Byczek Marketing Manager Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

5. st. sierżant sztabowy Krzysztof Szczygielski, funkcjonariusz Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

6. Pani Marzena Oknińska starszy asystent Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia.

7. Panie Emilia Wrona I Justyna Zdzieborska z Zespołu Dietetyków działającym przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

8. Przewodniczący Rady Rodziców, p. Daniel Ochnik oraz Zastępca Przewodniczącego, p. Ewa Chromińska.

9. Siedleckie media.

Zaproszeni eksperci wygłosili krótkie pogadanki dotyczące profilaktyki uzależnień, cyberprzemocy, zdrowego stylu życia oraz właściwych postaw i nawyków żywieniowych.

Dziewczynki z klasy Ib pod kierunkiem p. Ewy Sławińskiej przygotowały Układ taneczny z szarfami.

Podczas festiwalu dyrektor szkoły, Pani Magdalena Olszewska-Silna oraz zaproszeniu goście wręczyli dyplomy i nagrody wyróżnionym uczniom.

Gratulujemy nagrodzonym uczniom, dziękujemy wszystkim za aktywne włączenie się w prace projektowe.

Dziękujemy zaproszonym gościom i ekspertom za aktywny udział w wydarzeniu. Serdeczne słowa podziękowania dla Pani Małgorzaty Byczek z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach za pomoc oraz ufundowanie nagród dla naszych uczniów.

Do zobaczenia za rok.

Koordynatorzy projektu: Urszula Borkowska i Agnieszka Sollich.

Tekst: Agnieszka Sollich

Zdjęcia: Katarzyna Buzuk