Szczęście za 100 złotych

Nasz szkoła włączyła się w akcję „ADOPCJA na odległość”.

Od kilkudziesięciu lat misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego prowadzą szkoły dla  biednych dzieci z Madagaskaru. Większość rodzin jest tu wielodzietna (8-10 dzieci), część z nich mieszka w szałasach zbudowanych z bambusa, oblepionych gliną. Nie w każdym domu jest stół, przy którym dziecko mogłoby uczyć się, część musi to robić przy świecach. Tylko nielicznych stać na murowany dom. Malgasze utrzymują się z uprawy ryżu. Tylko niektórych stać na leki dla dzieci, np. na malarię, bo antybiotyk kosztuje prawie połowę pensji. Dzieci często bawią się piłką do kosza, zrobioną ze starych reklamówek mocno zwiniętych w kulkę i skręconych sznurkiem. Najbiedniejsi Malgasze marzą o tym, by codziennie móc jeść ryż do syta, żeby nie martwić się, czy starczy go na jutro, a luksusem jest, gdy znajdzie się jeszcze coś do ryżu. Aż trudno uwierzyć, że w XXI wieku dzieciom może brakować jedzenia, zeszytów, czy miejsca, w którym mogą się uczyć. Na szczęście jest adopcje na odległość.

Nie mogliśmy być obojętni na los tych dzieci, dlatego włączyliśmy się w akcję prowadzoną przez ojców  ze Zgromadzenia Ducha Świętego z Bydgoszczy. W  dzieło to zaangażowali się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele naszej szkoły. W okresie Bożego Narodzenia nasi „Kolędnicy Misyjni” odwiedzili z krótkim programem artystycznym każdą klasę w naszym gimnazjum, uczestniczyli w spotkaniach opłatkowych nauczycieli i   katechetów z m. Siedlce. Udało się nam zebrać ponad 600 złotych. Dzięki tym funduszom troje dzieci przez 2 lata będzie otrzymywało wyposażenie szkolne: tornistry, zeszyty, długopisy, ołówki oraz odzież. Najuboższe dzieci dostaną  w szkole jeden gorący posiłek dziennie oraz, w razie potrzeby, pomoc zdrowotną w postaci lekarstw. 100 zł rocznie wystarczy, by dziecko z Madagaskaru mogło uczyć się i bardziej godnie żyć. Z niecierpliwością oczekujemy na zdjęcia i informacje o naszych podopiecznych.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję i zachęcamy do adopcji nowych małych Malgaszy. Bliższych informacji i numeru konta proszę szukać na www.duchacze.pl/adopcja2.htm.

p. Bogumiła Panufnik i p. Marina Winogradowa