Święto Żołnierzy Wyklętych

W czwartek 1 marca mieszkańcy Siedlec obchodzili Święto Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, odprawiona w intencji niepodległościowego podziemia, złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Wileńskim i tablicą Szesnastu. W uroczystościach tych, uczestniczyła również delegacja uczniów z naszej szkoły z p. dyrektor Magdaleną Olszewską-Silną, p. Agnieszką Karpińską i p. Pawłem Kuligowskim.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez parlament w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy broniąc niepodległości Polski, przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi. Data 1 marca upamiętnia rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Egzekucji dokonano 1 marca 1951 roku w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej.