Uroczyste obchody 1050 rocznicy chrztu Polski

30 listopada w naszym gimnazjum odbyła się uroczystość  poświęcona 1050 rocznicy chrztu Polski. Wydarzenie to zostało przedstawione w formie telewizyjnego Teleekspressu. W rolę redaktorki wcieliła się Natalia Janaszek. Audycja przeplatana była zarówno ważnymi treściami historycznymi, jak i układami tanecznymi uczennic z klasy IIIa. Ich różnorodne stroje ukazywały jak zmieniały się obyczaje z pogańskich na chrześcijańskie.  Wystąpili też średniowieczni kronikarze:  Thietmara zagrał Filip Smyk a Galla Anonima Jacek Wieliczko. Następnie młodzi artyści przedstawili samą ceremonię przyjęcia chrztu. Biskup czyli Mikołaj Parafiniuk ochrzcił Mieszka I, którego zagrał Marcin Borkowski. W ceremonii uczestniczyła oczywiście żona Mieszka – Dobrawa, która prawdopodobnie namówiła go do przyjęcia chrztu. W rolę tę wcieliła się Magdalena Karpińska. Towarzyszył im ministrant niosący krzyż- symbol nowej wiary. Był nim Sebastian Szlaski.
W czasie uroczystości zabrzmiała najstarsza polska pieśń „Bogurodzica”, wspólnie odśpiewano Hymn Polski, a na koniec wszyscy zebrani odmówili dziękczynną modlitwę za przyjęcie chrztu. Muzycznym akcentem Teleekspressu była piosenka w rytmie rap pt. Mieszko, Mieszko mój koleżko w wykonaniu Piotrka Lipińskiego.
Uroczystość przygotowały p. Marina Winogradowa i p. Agnieszka Karpińska. Dekorację wykonały p. Agnieszka Tomczyk Gajewska, p. Aneta Tomaszewska a posąg pogańskiego bóstwa namalowały Zuzanna Szczapa, Zuzanna Czerniawska oraz Julia Tchórzewska. Za wykonanie prezentacji multimedialnej odpowiadała Magdalena Karpińska. Układ taneczny przygotowały i wykonały:  Kinga Mańkowska, Alicja Wojtowicz, Weronika Raczyńska, Sandra Roman i Katarzyna Skowron. Nad sprzętem czuwał p. Andrzej Wojtowicz z uczniami z klasy Ia, Ib i IIIf. Dokumentacją fotograficzną zajęła się jak zwykle p. Monika Walęcka.